Több mint egy szép mosoly
A fogszabályozás a fogászat többi területéhez képes nagyobb türelmet és hosszabb kezelési időt igénylő folyamat, de a végeredmény minden esetben kárpótol. Szabályos, esztétikus és funkciójában is egészséges fogazatot és harapást ad, ezzel növelve a páciens önbizalmát.
A kezelés segít áthidalni és megoldást nyújtani olyan problémákra, mint a beszédzavar, szájhigiéné javítása (szájápolási rutin fejlesztése), állkapocs ízületi problémákra (kattogás, szájnyitási nehézségek) , harapási rendellenességekre:
- A fogak torlódása: ebben az esetben a tisztítás nehezített, ami ínygyulladáshoz és fogszuvasodáshoz vezet.
- Fogak közti hézagok: hiányzik a rágóerőt eloszlató érintkezési felszín a fogak között, mely egyes fogak túlterheléséhez vezet.
- Megdőlt/elfordult fogak: a beszédre, a kiegyensúlyozott rágásra és az esztétikumra is hatást gyakorolnak.
- Középvonal eltolódás: a fogak nem a helyes pozícióban érintkeznek és zárnak össze, ami a harapás eltolódását és a fogak egyenetlen kopását eredményezhetik.
- Állcsontok rendellenes helyzete: nyitott harapás, mély harapás, keresztharapás, bulldogharapás és túlharapás az esztétikai problémákon túl állkapocs ízületnek terhelést és fájdalmat, a fogaknak kiegyensúlyozatlan terhelést jelentenek.

A fogszabályzók típusai
Mint minden probléma megoldása esetén a fogszabályozó kezelések során is a megfelelő kezelés kiválasztása a legfontosabb feladata a kezelőorvosnak természetesen együttműködve a pácienssel. A legjobb irány mindig függ a probléma típusától, a páciens korától, életmódjától ugyanúgy, mint a kezelés várható időtartamától és költségeitől.
Kivehető készülékek
Ebbe a csoportba tartoznak a gyermekek trenerei, a hagyományos kivehető készülékei, valamint a tinédzser kortól alkalmazható aligner típusú sínes („láthatatlan”) fogszabályozó rendszerek. Hatásosságukra a páciens együttműködése és szorgalma óriási befolyással van.
Miofunkcionális trénerek
Érdemes kiemelni a kivehető készülékek közül a trénereket. Ezek olyan kivehető fogszabályozó készülékek, amelyeket már egészen fiatal korban (4-5 éves kortól) bevethetünk. Ezek különlegessége, hogy az izmokra és a csont növekedésére gyakorolt hatásával érünk el eredményt, ezzel kihasználva a gyermek növekedésének éveit. Ezzel a módszerrel a maradó fogak is a megfelelő pozícióban törnek majd elő.
Rögzített készülékek
Ezeket a fogszabályzókat fixen rögzítjük a fogakhoz a kezelés során, csak a kezelés befejeztével távolítjuk el. Így egy intenzív, folyamatos, jól kontrollálható lágy erőkkel dolgozhat a fogszabályozó szakorvos a fogak mozgatásán, esetleg az állcsont tágításán. Természetesen közös megegyezéssel döntünk arról, hogy esztétikus vagy fém fogszabályzó kerüljön fel, hagyományos vagy önligírozó készülékben gondolkodjunk, a fogak külső felszínére kerüljenek a bracketek/tappancsok vagy esetleg lehetőség van nyelv felöli fogszabályozásra.
Fogszabályozás gyermekkorban
Gyermekkorban a fogszabályozás különösen hatékony, mivel a test még fejlődésben van, minden gyorsabban, könnyedébben történik, a teljes folyamat jobban megszokható, maga a növekedés is irányítható.
3-4 éves kor körül az esetleges cumizásból/ujjszopásból adódó növekedési eltéréseket kezdjük orvosolni.
6 éves kortól megkezdődik a fogváltás időszaka, amelyet tréner típusú készülékkel tudunk támogatni, anélkül, hogy jelentősen megterhelnénk a pácienst
6-12 éves kor között a helyes fogváltás biztosítása fő célunk, ilyenkor külön figyelmet kap, ha rendellenesen helyezkednek el a fogak, vagy ha eltérések vannak a fogak számában.
12 éves kor felett általában már a rögzített fogszabályzóké a terep, ezekkel tudjuk elérni a leghatékonyabb eredmény.


Fogszabályozás felnőttkorban
Gyakorlatilag a felnőtt páciensek kezelése fokuszálhat a funkcióra, esztétikára és sokszor pótlások megfelelő helyének előkészítésére, amellyel a fogorvos/ szájsebész munkáját segítjük elő.
Előny ilyenkor a páciensek elhivatottsága, szorgalma és a fogak tisztításának prioritása. Hátránya a későbbi időszakban elvégzett kezelésnek, hogy a rágóizületek kicsit nehezebben alkalmazkodnak a kezeléshez.
Összeségében azonban elmondható, hogy nincs felső életkori határa a fogszabályozásnak.
A kezelés menete
Állapotfelmérés
Rendelőnkben figyelmesen meghallgatjuk panaszait és kérdéseit. Közösen keressük a legjobb megoldást, miközben figyelembe vesszük egyedi kéréseit.
Az állapotfelmérés során teljes körű szájvizsgálatot végzünk szükség esetén röntgenfelvételekkel kiegészítve.
Kezelési terv
Az összegyűjtött információk alapján meghatározzuk a fogszabályozás típusát, időtartamát és költségeit. Ebben a szakaszban van lehetőség eldönteni a fogszabályozó készülék minden paraméterét, figyelembe véve a páciens kéréseit.
Fogászati ellátás
Előzetes egyeztetés a kezelő fogorvossal, amennyiben szükséges, a fogak ellátása, tisztítása.
Fogszabályozó készülék átadása
A kiválasztott készülék felhelyezésekor a rögzített fogszabályozó esetén a tappancsokat rögzítjük a fogakhoz a töméshez hasonló technikával, majd összekötjük őket az ívvel. A kivehető fogszabályozók esetén átadjuk a készüléket vagy síneket, amelyeket meghatározott időnként kell majd cserélni. Minden ápolási tudnivalóval ellátjuk a pácienst.
Rendszeres kontrollvizsgálatok
A kezelés ideje alatt általában 4 hetente kérjük a páciensek kontrollját, ahol a kezelőorvos aktiválja a készüléket. Tréner esetén általában 3-6 havonta szükséges kontrollra érkezni.
A fogszabályozó eltávolítása és utókezelés
Amennyiben a páciens és a kezelő orvos is tökéletesen elégedett az eredménnyel, a rögzített fogszabályzó levételre kerül. Az eredmény hosszantartó fenntartása érdekében fix retenciós ívet és kivehető mélyhúzott sínes retenciós készülékek készülnek, amelyek segítenek megelőzni, hogy a fogak visszarendeződjenek a nem kívánt helyzetbe. Az utókezelés során először 3, majd 6 hónap múlva szükséges kontroll, utána pedig elegendő évente megjelenni rendelésünkön.
Áraink
Fogszabályzás
- Aktiválás - esztétikus 30 000 HUF
- Aktiválás - fém 20 000 HUF
- Clear ALigner láthatatlan sínes fogszabályozás állcsontonként és havonta 100 000 HUF
- Eset zárása fix retainer, polir, kivehető retenciós készülék állcsontonként 85 000 HUF
- ITTR belső fogszabályzó alsó frontfog korrekcióra 320 000 HUF
- Kivehető fogszabályzó állcsontonként 25 000 HUF
- Konzultáció tervezéssel- gipszmodell, fotó 35 000 HUF
- Konzultáció- fogszabályzás 15 000 HUF
- Orthodonciai mini implantátum 70 000 HUF
- Retainer eltávolítása 20 000 HUF
- Retainer javítása foganként 15 000 HUF
- Retainer ragasztás 35 000 HUF
- RMO mini LP fém fogszabályzó állcsontonként 260 000 HUF
- RMO Multi Family kivehető fogszabályzó készülék (trainer) 80 000 HUF
- RMO Trainer kontroll 15 000 HUF
- Signature III. esztétikus rögzített fogszabályzó állcsontonként 320 000 HUF
- Kontroll 10 000 HUF
- SOS ellátás kezelés alatt álló pácienseknek ingyenes
Kérdése lenne a fogszabályzással kapcsolatban?
A leggyakrabban feltett kérdéseket összegyűjtöttük önnek:
Melyik a legideálisabb életkor a fogszabályozás megkezdéséhez gyermekek és felnőttek esetében?
Gyermekeknél általában legkésőbb 5-6 éves kortól érdemes először ellenőriztetni a fogazatot, hogy időben felismerhetők legyenek a problémák. A rögzített kezelések jellemzően 11-13 éves kor körül indulnak, amikor a maradandó fogak már túlnyomó többségben vannak. Felnőtteknél bármikor elindítható a fogszabályozás.
Átlagosan mennyi ideig kell hordani a fogszabályzót?
A kezelés hossza egyéni, de átlagosan 1-1,5 évig tart. Komplex esetekben elképzelhető, hogy tovább is szükséges lehet viselni a fogszabályozót.
Mi a különbség a rögzített és a kivehető fogszabályozók között?
Rögzített fogszabályozók: A fogakra helyezett brackettekből és ívekből állnak, amelyeket rögzítünk a fogakon. Hatékonyabb, különösen komplex esetekben, és folyamatos, fixen lágy erőt fejtenek ki a fogakra.
Kivehető fogszabályozók: Ezeket a készülékeket a páciens maga tudja kivenni és visszahelyezni, és általában egyszerűbb fogazati problémák kezelésére alkalmasak. Ilyenek az aligner típusú, átlátszó sínek is.
Fájdalmas-e a fogszabályozás?
A fogszabályozás során előfordulhat enyhe kellemetlenség, különösen a felhelyezést követő néhány napban vagy az állítások után, de a fájdalom jellemzően enyhe és átmeneti.
Milyen gyakran kell visszajönni ellenőrzésre?
A kontrollvizsgálatok általában 4 hetente esedékesek, attól függően, hogy milyen típusú fogszabályozót visel a páciens és milyen ütemben halad a kezelés.
Hogyan kell ápolni a fogakat a fogszabályozás alatt?
A szájhigiénia különösen fontos a fogszabályozás ideje alatt. Ajánlott speciális fogkefe, az ortho fogkefe használata (aminek a középső sörtecsomója rövidebb) a rögzített tappancsok nehezen elérhető felületeinek tisztítására, fogköztisztító kefe használata. Érdemes fluoridos felnőtt fogkrémet használni, és ásványi anyagokban gazdag szájvizet. A rendszeres fogorvosi ellenőrzés is szükséges a lepedék és fogkő eltávolítása érdekében.
Milyen hatással van a fogszabályozás az étkezésre?
Szerencsére rendkívül kevés ételről kell lemondanunk a jelenlegi készülékek esetén. A Toffifeehez hasonló ételeket kell kerülni, mely kívül kemény, belül pedig ragadós.
Szabályossá válhat a fogsor magától, egyszerűen attól, ahogy az ember nő, idősödik?
Sajnos segítség nélkül a fogak nem fognak maguktól szabályossá válni.
Fel lehet rakni fogszabályozót koronára?
Igen, fogszabályozót fel lehet helyezni koronával ellátott fogra is, de annak ellenére, hogy külön figyelmet fordítunk a koronák épségének megőrzésére a kezelés során, gyakran a koronákat ki kell cserélni a kezelés végeztével, ha sérül annak kerámia felszíne.

Kérjen időpontot!
Időpontkéréshez írjon nekünk üzenetet, és hamarosan keresni fogja önt kollégánk.